نرم افزار مدیریت کتابخانه سنایان SLIMS

امروزه کتابخانه‌ها برای فعالیت‌های فرایند مدیریت اطلاعات خود نیازمند استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت کتابخانه هستند. هم‎‌اکنون نرم‌افزارهای متنوعی برای اتوماسیون فرایند‌های مختلف کتابخانه مانند فهرستنویسی، مجموعه‌سازی، ذخیره اطلاعات، بازیابی، مدیریت فایل‌های دیجیتال، گزارش‌گیری و ارزیابی مجموعه و … تولید شده است که کتابخانه‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. نرم‌افزارهای مدیریت کتابخانه از یک سو به کتابداران در انجام فعالیت‌های متداول کتابخانه (فهرستنویسی، مجموعه‌سازی، ارزیابی مجموعه و …) کمک می‌کند و از سوی دیگر به کاربران کتابخانه این اجازه را می‌دهند که به منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه‌ (کتب، مجلات، مقالات، فایل‌های مالتی‌مدیا و …) دسترسی پیدا کنند.

نرم افزار مدیریت کتابخانه سنایان

گستره وسیعی از نرم‌افزارهای متن‌باز و تجاری برای مدیریت یکپارچه کتابخانه‌ها طراحی و عرضه شده است. از میان نرم‌افزارهای متن باز مدیریت کتابخانه می‌توان به نرم‌افزار کوها، اورگرین، بیبلیوتک و … را نام برد. نرم‌افزار مدیریت کتابخانه سنایان (Senayan Library Management System به اختصار SLIMS) یکی از نرم‌افزارهای مدیریت کتابخانه متن باز است که تمام قابلیت‌های مورد نیاز یک کتابخانه را دارا می‌باشد. لیستی از ویژگی‌های این نرم‎افزار را می‌توانید در صفحه “چرا سنایان؟” در سایت فارسی این نرم‌افزار مشاهده کنید. همچنین توضیحات کاملی در مقاله “معرفی نرم افزار مدیریت کتابخانه SLIMS” در مجله کتابدار ۲٫۰ منتشر شده است.

دموی نرم‌افزار سنایان

همچنین اگر مایل با کار با نسخه دمو این نرم‌افزار و تست ویژگی‌های آن هستید می‌توانید در وبسایت فارسی این نرم‌افزار، در بخش دمو، بخش‌های مختلف این نرم‌افزار را بررسی کنید.

نسخه فارسی نرم‌افزار

فارسی‌سازی این نرم افزار توسط گروه خدمات کتابداری و اطلاع‌رسانی مفید در دستور کار قرار گرفت و هم‌اکنون زبان فارسی این نرم‌افزار به رایگان برای عموم منتشر شده است و علاوه بر سایت نسخه فارسی نرم افزار سنایان، در حساب کاربری گیت‌هاب این نرم‌افزار نیز موجود می‌باشد.